Programme

The conference program is available below.

Latest update: 03 June, 2019

Note: The papers download section is password protected

Sunday, June 9th, 2019

09:00 Room: Minerva
Registration
09:30 - 10:00 Opening
10:00 - 12:00 Session 1
Recommendation Systems and Social Networks
Chair: Prof. Maria Bielikova, Slovak University of Technology
10:00 SmartCoding: An Online Platform for Estimating Political Parties' Policy Positions
Kostas Gemenis and Constantinos Djouvas
10:30 Predicting Collaborations in Co-authorship Network
Ilya Makarov and Olga Gerasimova
11:00 Predicting Movie Popularity and Ratings with Visual Features
Farshad Bakhshandegan Moghaddam, Mehdi Elahi, Reza Hosseini, Christoph Trattner and Marko Tkalcic
11:30 Personalized Recommender System for Improving Gender-fairness in Teaching
Andreas Arens-Volland, Patrick Gratz, Alexandre Baudet, Louis Deladiennée, Marie Gallais and Yannick Naudet
12:00 - 12:30 Coffee break
12:30 - 13:30 Keynote Speech
Computational Intelligence in Embedded Systems
Dr. Anastasis Kounoudes, CEO of SignalGenerix Ltd
13:30 - 15:00 Lunch Break
15:00 - 17:00 Session 2
Image Processing and IoT applications
Dr. Klimis Ntalianis, University of West Attica
15:00 Visual Lifelogs Retrieval: State of the Art and Future Challenges
Zenonas Theodosiou and Andreas Lanitis
15:30 Coding Time Prediction in H.264/HEVC Transcoding Using Macroblock Sizes
Panos Papadopoulos, Natalia Panagou, Maria Koziri, Kostas Kolomvatsos, Thanasis Loukopoulos and Ioannis Anagnostopoulos
16:00 Non-Intrusive Load Monitoring for Personalized Strategies Towards Energy Consumption Reduction
Eftychios Protopapadakis, Maria Kaselimi, Anastasios D Doulamis and Nikolaos D. Doulamis
16:30 Fusing Handcrafted and Contextual Features for Human Activity Recognition
Ioannis Vernikos, Eirini Mathe, Evaggelos Spyrou, Alexandros Mitsou, Theodoros Giannakopoulos and Phivos Mylonas
17:00 - 18:00 Steering Committee Meeting
20:30 Conference Dinner

Monday, June 10th, 2019

08:30 Room: Diana
Registration
09:00 - 11:00 Session 3
Learning and AI tools
Chair: Dr. Kostas Gemenis, Max Planck Institute for the Study of Societies
09:00 An Observational Study on the Use of Comics in Education
Christina Roussou, Zoi Papavramidou, Angeliki Antoniou, Georgios Lepouras and Manolis Wallace
09:30 Improving Learning Satisfaction in a Programming Course by Using Course-Level Personalisation with NEWTELP
Ioana Ghergulescu, Dan Zhao, Gabriel-Miro Muntean and Cristina Hava Muntean
10:00 Cyberbullies in Twitter: A Focused Review
Nicolas Tsapatsoulis and Vasiliki Anastasopoulou
10:30 Tensor Clustering: A Review
Georgios Drakopoulos, Evaggelos Spyrou and Phivos Mylonas
11:00 - 11:30 Coffee break
11:30 - 12:30 Keynote Speech
A decade of network geometry: from single-layer systems to multiplexes and temporal networks
Dr. Fragkiskos Papadopoulos, Cyprus University of Technology
12:30 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 15:30 Session 4
Semantic modeling and personalization
Dr. Ioana Ghergulescu, Adaptemy
14:00 Preference Dynamics and Behavioral Traits in Fashion Domain
Miroslav Rac, Michal Kompan and Maria Bielikova
14:30 A Combined Approach to Automatic Taxonomy Extraction
Samuel Pecar, Marian Simko
15:00 "End to End" - Towards a Framework for Reducing Biases and Promoting Transparency of Algorithmic Systems
Avital Shulner Tal, Khuyagbaatar Batsuren, Veronika Bogina, Fausto Giunchiglia, Alan Hartman, Styliani Kleanthous-Loizou, Tsvi Kuflik and Jahna Otterbacher
15:30 - 16:00 Coffee break
16:00 - 19:00 Room: Chloe
Workshop
Cultural Informatics research and applications
Dr. Angeliki Antoniou, University of Peloponnese
Dr. Manolis Wallace, ΓAB Lab, University of Peloponnese
19:00 - 19:15 Closing